Dlaczego tyle mówi się o Bożym Miłosierdziu?

obraz jezusa miłosiernego

obraz Jezusa Miłosiernego

Chrześcijaństwo istnieje już od 2 tysięcy lat. Tymczasem o Bożym Miłosierdziu mówi się w zasadzie tak dużo, dopiero od lat 80-tych. I choć objawienia Jezusa Miłosiernego siostrze Faustynie miały miejsce w latach 30-tych, trzeba było prawie 60-ciu lat, by Kościół je zaakceptował.

Skąd wziął się ów słynny obraz, czyli o genezie słów kilka…

Słynny obraz Jezusa Miłosiernego powstał… niejako na zamówienie Jego samego. Był on owocem jednego z objawień, w którym Jezus polecił siostrze Faustynie, by poprosiła jednego z malarzy o jego namalowanie. Co ciekawe – pierwszy z obrazów nie był zaaprobowany przez polską mistyczkę. Znajduje się on dziś w sanktuarium prowadzonym przez Siostry Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

Drugi z obrazów, który znamy już chyba wszyscy, został przez wspomnianą siostrę zaakceptowany. Dziś jest on już jednym z najpopularniejszych wizerunków chrześcijaństwa. Jezus Miłosierny obraz swój nakazał namalować w konwencji dwóch promieni światła, wypływających z wnętrza Jego Serca, wprost dla grzeszników.

Dlaczego akurat miłosierdzie?

W kościele katolickim temat Miłosierdzia Bożego został przez wiele wieków nieco odsunięty na boczny tor. Wskazywano, że zbawienie człowieka możliwe jest co prawda na drodze pokuty, ale jednocześnie podkreślano, że zbytnia ufność w Boże Miłosierdzie może okazać się dla człowieka zgubna.

Jezus Miłosierny przez swój obraz nie mówi nam co prawda „grzeszcie, będzie dobrze”. Niemniej jasno podkreśla on wagę autentycznego nawrócenia grzeszników. W wielu swoich wypowiedziach (spisanych chociażby w Dzienniczku siostry Faustyny) podkreśla on, że dusza, która z autentycznością pragnie się nawrócić, może liczyć na prawdziwe zdroje Bożego Miłosierdzia. Nawet w godzinę śmierci. Co ciekawe, z łatwością można to odnieść do zachowań i przemówień Jezusa, które miały miejsce w Ewangeliach.

Dziś tematyce Bożego Miłosierdzia nie towarzyszy jedynie obraz Jezusa Miłosiernego, ale przede wszystkim Koronka do Bożego Miłosierdzia. Została ona oparta na różańcu i składa się z 50 wezwań „Dla Jego bolesnej Męki” a także kilku dodatkowych modlitw.

Dziś kult Bożego Miłosierdzia jest jednym z najpopularniejszych na całym świecie. Dewocjonalia o tej tematyce należą do jednych z najpopularniejszych wśród wiernych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dewocjonalia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz