Wizyta duszpasterska

wizyta po kolędzieTrzej Królowie, wracając ze stajenki, w której narodził się Jezus, zatrzymywali się we wszystkich napotkanych miastach i wsiach. Tak przekazywali nowinę, o narodzeniu Syna Bożego. Tradycja, opisana w Piśmie Świętym, trwa do dziś. Zgodnie z zapisami Prawa Kanonicznego, obowiązkiem Proboszcza lub osoby go reprezentującej są spotkania z wiernymi, uczestniczenie w ich życiu, poznawanie radości, trosk. Kiedy zajdzie taka potrzeba, duchowny może nawet roztropnie wskazać drogę lepszego postępowania.

Kolęda jest niesamowitą okazją do wspólnego poznania wiernych i duchownych. Inaczej niż podczas mszy, tu kontakt i rozmowa są bardzo bezpośrednie, niekiedy bardziej nawet, niż podczas spowiedzi.

Jak zadbać o przygotowanie do kolędy

Choć jest to jak najbardziej intymne i duchowne przeżycie, nie można nie zadbać przy nim o doczesne i takie zwykłe, codzienne szczegóły. Dlatego w domach przygotowanie do kolędy zaczyna się do wielkiego sprzątania. Po tym wszystkim mamy sprawdzają, czy dzieci maja uzupełnione zeszyty od religii.

Podczas wizyty, rodzina razem z duchownym zasiada do stołu, nakrytego białym obrusem. Dobrze, by znajdował się na nim skromny, lecz elegancki zestaw kolędowy (http://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html). Można, oczywiście postawić zwykłe świeczniki, jakie każdy przecież ma domu, jednak w takiej sytuacji warto postarać się trochę bardziej. Dla wielu osób dopasowanie koloru do ścian z meblami ma ogromne znaczenie. Podobnie można się przygotować do spotkania duszpasterskiego, aby wystrój, jaki zostanie przygotowany, odpowiadał doniosłości wizyty.

Wybór zestawu kolędowego

Najprostsze składają się z dwóch świeczników i krzyża, bardziej rozbudowane posiadają dodatkowo miseczkę na wodę święconą i kropidło. Opakowane są w eleganckie i trwałe pudełko, które zdecydowanie ułatwia przechowywanie całego kompletu.

Zestawy kolędowe wykonywane są z różnorodnych materiałów. Odpowiednie dla siebie znajdą osoby, doceniające naturalne drewno, lub elegancki kryształ. Dostępne są również elementy, które powstały ze zwykłej stali nierdzewnej, chromowanej, posiadające przetłoczenia i zdobienia.

Jednak niezależnie od wyboru, warto pamiętać, że wizyta duszpasterska jest głębokim przeżyciem religijnym. Wybór zestawu kolędowego nie będzie tu przejawem pychy. Pokaże, że domownikom zależy na doniosłości chwili i należytym jej uhonorowaniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dewocjonalia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *